Mesec april je pravi navihanec in šaljivec. Vse v naravi je živahno, vse cveti in tudi sonce, ki kuka dol na zemljo, se prav po otroško igra skrivalnice: “Ku-ku, zdaj sem tu,” drugič spet: “Hihihi, zdaj me pa ni.” Medtem ko s svojimi žarki žgečka dežne kaplice, se na nebu prikaže čudovita mavrica. Ali veste, katere barve sestavljajo mavrico?

Zapojte z nami …

PESEM O MAVRICI

Mavrica je rdeča,

oranžna,

rumena,

zelena

in modra

in vijolična.

To je mavrica,

to je mavrica.

Na nebu lepa je gospa.

To je mavrica,

to je mavrica

v družbi sonca in dežja.

Mavrica je tako čudovita, da smo se v skupini Kozlički odločili, da jo bomo malo raziskali. Spoznali smo, kako mavrica nastane v naravi in kako si jo lahko pričaramo sami. Sonce smo nadomestili s svetilko in njeno svetlobo usmerili v ogledalo, ki je bilo potopljeno v vodo. Prekrasno barvno valovanje smo uzrli na stropu. Drugič smo svetlobo razpršili na spodnji strani zgoščenke. Spoznali smo tudi, da se voda ne zmore gibati samo navzdol, ampak “pleza” tudi navzgor po papirnati brisači od mokrega proti suhem. Tako smo iz osnovnih barv in papirnatih brisačk ustvarili mavrično verigo. Rdeča, modra in rumena so se prepletle in nastale so še zelena, oranžna in vijolična. Otroci so zelo uživali, ko so si ustvarili svojo mavrico v plastenki. Uporabili smo različno goste kapljevine in jih obarvali. Otroci so pri eksperimentih rokovali s pipetami in merilnimi posodami, postavljali hipoteze in jih nato preverjali. Po večkratnem opazovanju mavričnega loka, smo mavrico tudi naslikali z vodenimi barvicami. Mavrico pa smo risali tudi z različnimi deli telesa: rokami, nogami, celim trupom, … zaplesali smo še z mavričnimi trakovi in tako dodobra razgibali celo telo.

Vzgojiteljice in otroci skupine Kozlički